Što je SSL certifikat?


SSL je kratica od Secure Socket Layer. SSL je metoda kriptiranja web prometa, kojom se sprečava osobama kojima to nije namjenjeno pristup do web paketa. SSL osigurava sigurno slanje povjerljivih podataka putem weba (kreditnih kartica i ostalih povjerljivih dokumenata).

Kod nas možete izabrati SSL iz široke ponude po vrlo povoljnim cijenama.
Provjerite ovdje..

 

 

Vrste SSL certifikata:

Podjela po vrsti provjere vlasnika certifikata, nivou autentičnosti (level of authentication). Što je nivo autentičnosti viši, viša je i kvaliteta provjere autentičnosti, kvalitetniji je certifikat.

Certifikati s višim nivoom provjere provjeravaju da li firma zaista postoji, kontrolom upisa u registar (u Hrvatskoj provjerom Rješenja Trgovačkog suda), telefonskom provjerom, provjerom identiteta predsjednika društva, direktora, vlasnika.. Zbog takvih provjera izdavanje certikata traje duže, ali posjetitelj stranica može biti siguran na čijim se stranicama nalazi. Na stranicama se nalazi i markica (site seal) i to dinamička, na koju možete kliknuti, spojiti se na certifikatora i provjeriti autentičnost firme. Organization Validation (OV) i Extended Validation (EV) certifikati uz enkripciju osiguravaju i jednako važan dodatak – izdavatelj certifikata otkriva identitet vlasnika certifikata, a klikom na markicu (site seal) certifikata možete vidjeti podatke o vlasniku.

  • Extended Validation (EV, zeleni) certifikati: najcjenjeniji i najnapredniji certifikati. Izdavatelj certifikata (certifikator) provjerava primatelja certifikata, te otkriva posjetitelju stranica identitet (posjetitelj klikom na certifikat doznaje status certifikata i tko je vlasnik certifikata, tj. na čijim se stranicama nalazi). Vrijeme izdavanja EV certifikata je 2-5 radnih dana
  • Organisation Validation certifikati. Certifikator provjerava identitet naručitelja certifikata, klikom na certifikat posjetitelj može doznati na tko je vlasnik certifikata. Vrijeme izdavanja OV certifikata je 1-3 radna dana
  • Domain Validation certifikati. Certifikator ne provjerava identitet naručitelja certifikata. Posjetitelj stranica može provjeriti vlasnika provjerom u whois registar domena, no buduci da za domenu mogu biti upisani bilo kakvi podaci, posjetitelj ne može biti siguran na čijim se stranicama nalazi. Takvi se certifikati koriste prvenstveno za sigurno, kriptirano slanje podatak za koje nije toliko bitno dokazivati identitet vlasnika certifikata. Vrijeme izdavanja DV certifikata mjeri se minutama. Za svega 1-15 minuta certifikat može biti spreman.

 

Koji certifikat za koju namjenu?

Za webmail, email, Facebook aplikacije izaberite DRapidSSL, kvalitetan certifikat po izuzetno povoljnoj cijeni, Thawte 123, a ukoliko trebate i podršku za mobitele preporuka je Geotrust Premium SSL.

Za adresare, web shopove, preporučujemo OV ili EV certifikate jer je bitno da posjetitelj stranica može sa sigurnošću provjeriti na čijim se stranicama nalazi

Prednosti korištenja certifikata

SSL certifikatom dokazujete vašu online autentičnost. Posjetitelj s povjerenjem može čitati i upisivati podatke jer zna da su stranice zaštićene certifikatom, te, u slučaju korištenja OV i EV certifikata, da se nalazi na vašim stranicama.

Koliko vremena je potrebno za izdavanje certifikata?

Domain validation certifikate možete ih dobiti u roku od 10-ak minuta, bez potrebe za dokazivanjem identiteta (osim financijskih institucija – one uvijek moraju dokazivati identitet).

Izdavanje OV i EVcertifikata traje od 2-10, moguće i više dana (u praksi je to prosječno 2-6 dana).

Da li cerifikatori nude jamstvo za svoje certifikate? Neki certifikatori nude novčana jamstva, u rasponu od $10000-$250000.

Zašto treba zaštiti web stranice SSL-om?

  • Da dokažete identitet firme, vlasništvo nad domenom, web stranicama. SSLom dajete do znanja posjetitelju vaših stranica da ste vi zaista vlasnik tih stranica i da posjetitelji mogu s povjerenjem koristiti vaše web stranice. SSLom ste sebe i svoje posjetitelje zaštitili od prijevare na Internetu.

Bilo tko može registrirati domenu i postaviti web stranice i lažno se predstaviti. To je jedna od najčešćih prijevara čiji je broj u stalnom rastu (tzv. phishing), gdje se prevarant predstavlja kao druga osoba (na pr. kao banka) te traži od posjetitelja stranica da ostavi svoje podatke (osobne, brojeve kartica ..) radi provjere, te na taj način dolazi do željenih informacija. Klikom na markicu certifikata posjetitelj može provjeriti nalazi li se zaista na web stranicama firme predstavljene na stranicama.

  • SSL tehnologijom kriptira (šifrira) se veza izmedju web servera (neka domena) i pretraživača (browsera) na računalu posjetitelja tog web servera (te domene), pa podaci koji se razmjenjuju nemogu biti vidljivi, presretani i dešifrirani bez jedinstvenog ključa.

Da li certifikati rade i na mobilnim uredjajima? Svi certifikati ne rade i na mobilnim uredjajima. Kod narudžbe morate izabrati SSL s podrškom za mobilne uredjaje, ako vam je to važno. 

Da li certifikati rade na svim browserima? Geotrust, Thawte i Verisign certifikati 99% su kompatibilni i rade na svim poznatijim web broswerima

  • tipovi SSL certifikata, vrste SSL certifikata, vrste provjere SSL certifikata, provjera SSL ce certifikata
  • 22 glas(ova) da im je artikal pomogao
Da li Vam je artikal pomogao?

Slični artikli

CSR provjera online

Na ovom linku možete provjeriti ispravnost CSR-a (otvorit će se novi prozor)LINK

Da li mogu koristiti jedan certifikat za više domena ili poddomena?

    Ne. Certifikat se nemože dijeliti, za svaku poddomenu ili domenu trebate zasebni certifikat.

Da li mogu kupiti SSL certifikat u Orbisu iako hosting imam negdje drugdje?

    Da, nije nužno da kod nas imate hosting, možete kupiti samo certifikat i instalirati ga na...

Da li za SSL certifikat trebam imati i zasebnu IP adresu?

Za starije operativne sustave SSL certifikat moguće je ispravno instalirati samo na domene sa...

Email adrese za potvrdu narudžbe i primitak certifikata

U procesu narudžbe šalju se na emal zahtjevi za potvrdu narudžbe, eventualni upiti, te na kraju i...